Верховний Суд розглядаючи справу №342/158/17 щодо визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії дійшов висновку, що для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов’язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов’язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з’ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Щодо цього досить сумнівного рішення Верховного Суду хотілось би зазначити, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Законом України «Про виконавче провадження» передбачено повноваження виконавців судових рішень, визначено перелік дій, які спрямовані на виконання судових рішень, встановлено строки вчинення цих дій тощо.
Аналізуючи вищевказані норми можна дійти висновку, що для виконання судового рішення виконавцем у порядку та строки, передбачені Законом України «Про виконавче провадження», повинні вчиняютися дії, спрямовані на реальне виконання судового рішення. Якщо такі дії не вчиняються у визначений строк, або не вчиняються взагалі – це є бездіяльнісьтю.
Однак Верховний Суд фактично вказує, що Ви, як строна виконавчого провадження та суб'єкт, якому держава гарантує виконання судового рішення, повинні довести яким чином порушує Ваші права та інтереси бездіяльність виконавця. І справді, ну не робиться нічого для того, щоб Ви отримали присуджене згідно судового рішення, що тут такого?
Отже, реальне виконання судового рішення на практиці є доволі складним процесом, який потребує багато часу, володіння певними знаннями та навиками у сфері права.
Якщо Ви потребуєте професійного супроводу виконавчого провадження адвокатом у Вінниці - звертайтесь до Адвокатського бюро «Insignis», ми допоможемо.